Peștera în care se sting toate luminile pentru un minut


Dacă îți trece prin cap, cumva, că toate peșterile sunt la fel, te înșeli. Toate sunt în măruntaiele pământului, de acord. Există însă peșteri care prin ceva anume te fac să-ți amintești de ele într-un mod mai special. Așa e de pildă, Peștera Valea Cetății.

Peștera Valea cetății se află în Râșnov. O găsești ușor! GPS-ul să trăiască! Mai mult decât atât, o parcare la marginea străzii și un panou destul de mare, te avertizează rapid că ești aproape de peșteră.

Accesul spre peșteră se face prin pădure, deci la pas. Ne aflăm în arie protejată, așa că fără bibiu. Până la peșteră se parcurge un traseu de vreo 15 minute, nu greu, dar nici foarte ușor, căci e de urcat nițel. Însă nu ai timp să obosești prea mult, că ai și ajuns. Chiar lângă peșteră se află și o tiroliană pentru copii, așa că e rost și de distracție.

Peșetera Valea Cetății este relativ nouă în circuitul turistic, adică de prin anul 2010 .

Știm cum arată o peșteră. Stalactite, colonii de lilieci, leduri ici colea ca să poți admira piatra de diverse culori și forme și podețe frumos amenajate pentru a pătrunde cât mai adânc în inima peșterii. Până aici, vei zice, nimic spectaculos. Dar nu e chiar așa! Peștera are ceva special: o acustică deosebită, de aceea aici se țin ocazional și concerte. Filarmonica din Brașov organizează aici concerte fără niciun amplificator, fără niciun sistem de sunet.

Și în afară de asta, mai are ceva deosebit. E drept că ține de organizarea turului ghidat, dar poate chiar asta o face mai specială.

Prezentarea istoricului peșterii se face printr-o scurtă înregistrare audio care răsună drăguț dintr-un difuzor. Apropo, vizitarea peșterii durează doar 20 de minute, iar unul dintre aceste minute o face mai specială. Timp de un minut, în timpul vizitei, ghidul te avertizează să-ți înghiți cuvintele și să fii doar urechi, căci ochi degeaba ai. Pentru un minut, se sting toate luminile din peșteră. Astfel auzi nu doar cum picură apa din partea superioară a peșterii, ci trăiești și o experiență unică în măruntaiele pământului. Noi am experimentat cea mai adâncă beznă din viața noastră! A fost wow, și nu vom uita curând experiența.

Dacă nu ți-e frică de Bau-Bau, mergi la peștera Valea Cetății! Merită trăită pe viu povestea ei. Uite, îți lăsăm aici un scurt filmuleț cu ce am surprins noi la fața locului.

Să ai drumuri bune și experiențe faine, oriunde vei călători în lumea asta.

Dacă îți plac articolele noastre, poți să ne urmărești pe FacebookYoutubeInstagram, sau să te abonezi la newsletter pentru a fi la curent cu toate noutățile.

Pe curând!


0 comentarii
4 likes
Articol precedent: Promenada Sissi și parcul cu icoaneUrmatorul articol: O casă de poveste – Casa Theodor Aman

Din aceeasi categorie

Adauga un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Despre noi

Suntem doi călători care, din drag de viaţă, oameni, locuri şi întâmplări, am creat acest blog să fie sursă de inspiraţie şi relaxare pentru aceia dintre voi care caută frumosul oriunde şi în orice creaţie a acestei lumi. Citeste mai mult

Categorii
Calendar
iulie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031